جمعه ١٦ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

معاون معماری و شهرسازی شهرداری بندرعباس خبر داد:

عضویت بندرعباس در کمیته‌های بازآفرینی شهری و تدوین ضوابط و مقررات کلانشهرهای کشور

معاون معماری و شهرسازی شهرداری بندرعباس گفت: با توجه به ساحلی بودن شهر بندرعباس و مسائل و مشکلات خاص خود از منظر ساحلی بودن و همچنین وجود 43 درصد بافت ناکارآمد و سکونتگاه غیر رسمی، شهرداری بندرعباس در کمیته‌های«بازآفرینی شهری» و«تدوین ضوابط و مقررات» عضو شده است.


به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری بندرعباس، اصغر حسینی‌پور با اشاره به برگزاری نشست معاونین شهرسازی شهرداری‌های کلانشهرها در مشهد مقدس و اولین حضور شهرداری بندرعباس در این نشست، اظهار کرد: این نشست سراسری با حضور نمایندگان معاونت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی برگزار شد و طی آن پیرامون ماده ۱۴ قانون زمین شهری(اراضی و باغات واقع در حریم شهرها)، بلندمرتبه‌سازی، موارد مرتبط با حریم شهرها و غیره مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وی با اشاره به تصمیم‌گیری قطعی درباره این موضوعات در کمیسیون‌های تخصصی، افزود: در این نشست مصوب شد که چهار کمیته شامل«طراحی و معماری شهری»،«توسعه شهری، حریم، محیط زیست و تاب‌آوری»،«بازآفرینی شهری» و«تدوین ضوابط و مقررات» راه‌اندازی شود.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری بندرعباس ادامه داد: با توجه به ساحلی بودن شهر بندرعباس و مسائل و مشکلات خاص خود از منظر ساحلی بودن و همچنین وجود 43 درصد بافت ناکارآمد و سکونتگاه غیر رسمی، شهرداری بندرعباس در کمیته‌های«بازآفرینی شهری» و«تدوین ضوابط و مقررات» عضو شده است.

حسینی‌پور همچنین با اشاره به سایر موضوع‌های مطرح شده در این نشست پیرامون ضوابط بلند مرتبه سازی، خاطرنشان کرد: در این ارتباط نیز مقرر شد در شهرهایی که در طرح جامع و یا تفصیلی آنها پهنه‌هایی برای بلندمرتبه‌سازی اختصاص یافته، همان ضوابط ملاک عمل باشد و مابقی موارد این ضابطه که به صورت یک ضابظه عام تهیه و به تصویب شورای عالی شهرسازی رسیده، ملاک عمل قرار بگیرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: این ضابطه به سه صورت نقطه‌ای، خطی و پهنه‌ای تنظیم شده که برای هر کدام از حالات مذکور ضابطه مخصوص به آن تنظیم شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری بندرعباس عنوان کرد: معاونین شهرسازی کلانشهرها بر این باور هستند که با توجه به ظرفیت بسیار بالای مهندسی معماری و شهرسازی شهرداری‌های کلانشهر ایران، بهتر است هر گونه ضوابط و مقررات و قوانین در خصوص صنعت ساخت و ساز با هماهنگی و مشورت این شهرداری‌ها تنظیم شود تا از بروز مسایل و مشکلات بعدی جلوگیری صورت بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: سازمان نظام مهندسی، یک سازمان مستقل بوده و با توجه به تعداد  مهندسین خود ظرفیت بسیار خوبی در جهت کمک به شهرداری دارد و این شهرداری‌ها هستند که باید ساز و کاری ترتیب دهند تا از این ظرفیت استفاده بهینه صورت بگیرد.

این مقام مسئول تاکید کرد: در غیر این صورت، حذف سازمان نظام مهندسی از سیکل پروانه ساختمانی و کنترل نقشه توسط شهرداری باعث افزایش تعداد پرسنل شهرداری خواهد شد که این مسئله با سیاست دولت مبنی بر کوچک‌سازی ادارات دولتی مغایرت دارد.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری بندرعباس اظهار کرد: با تعامل خوبی که بین سازمان نظام مهندسی استان هرمزگان در سال‌های اخیر ایجاد شده، برررسی نقشه‌های معماری در شهرداری به صورت توأم با کارشناسان نظام مهندسی و نقشه‌های سازه و تاسیسات کلا در سازمان نظام مهندسی کنترل می‌شود.

حسینی‌پور با اشاره به سایر مصوبات این نشست دو روزه، گفت: تشکیل کمیسیون‌های ماده پنج در شهرداری‌های کلانشهر، اجازه تنظیم قرارداد و بررسی طرح‌های توسعه شهری به کلانشهرها بجای طی پروسه طرح در شورای عالی شهرسازی و اصلاح قراردادهای تیپ جهت انجام پروژه‌های طرح‌های تفصیلی و جامع از مصوبات این نشست بوده است.

وی افزود: علاوه بر این موارد، تاخیر در ابلاغ ضوابط بلندمرتبه‌سازی و اخذ نظریه مشورتی معاونین شهرسازی کلانشهرها و تشکیل کمیته‌های مشترک میان معاونین شهرسازی کلانشهرها و معاونین شهرسازی ادارات راه و شهرسازی استان‌های مربوطه از دیگر مصوبات آخرین نشست معاونین شهرسازی کلانشهرها بوده است.

 ١٠:٤٨ - دوشنبه ١٦ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٧٥١٩    /    تعداد نمایش : ١٧٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تقویم
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8064
 بازدید امروز : 40
 کل بازدید : 45155
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1406